Assisted Hatching İşlemi

Yumurtanın ve döllenme aşamasından sonra oluşan embriyonun etrafında koruyucu bir zar bulunmaktadır. Bu zara zona pellucida adı verilmektedir. 
      Bu zarın pek çok önemli görevi vardır. Fakat; embriyonun rahime tutunması, embriyoyu çevreleyen glikoprotein yapısındaki bu zardan embriyonun dışarı tomurcuklanmasıyla (hatching) başlar. Tomurcuklanma embriyo gelişiminin 5. veya 6. günü blasttosist aşamasına ulaştıktan sonra gerçekleşir. Embriyonun rahim içinde tutunabilmesi tamamıyla zardan çıktığında mümkün olmaktadır.
      Tüp Bebek için kullanılan ilaçların, embriyoyu çevreleyen zarı kalınlaştırdığı veya embriyoların içinde geliştiği kültür medyumlarının zarı sertleştirdiğini gösteren çalışmalar mevcuttur.  Bu nedenle tüp bebek uygulamalarında özellikle dondurulmuş çözülmüş embriyolarda, embriyoyu saran zarın inceltilmesi veya açılması embriyonun tomurcaklanmasını kolaylaştırabilmektedir. Bu işlem Assisted Hatching (AHA) olarak adlandırılır ve 3 farklı şekilde gerçekleştirilebilir.
      1-) Mekanik; cam mikroiğne ile embriyonun zarında açıklık meydana getirilir.
      2-) Kimyasal; Asit tyrode solüsyonu kullanılarak embriyoyu çevreleyen zar belli bölgesinden eritilerek inceltilir veya tam olarak açılır.
      3-) Lazer; Lazerle embriyoun zarı inceltilir veya açıklık oluşturulur.

Merkezimizde Lazer assisted hatching yöntemi kullanılmaktadır.
İşlem olarak en kısa sürede gerçekleştirilen ve en pratik olan yöntemdir.