Kısırlık Tanı Yöntemi

 İnfertil çiftin değerlendirilmesi kadın ve erkeğin birlikte geldikleri ilk görüşme ile başlar. Bu görüşmede çiftin öyküsü dinlenir ve varsa önceki tetkiklerin değerlendirilmesi yapılır. Kadının jinekolojik muayenesi ve ultrason incelemesi; erkeğin ürolojik muayenesi yapılır .

 1. Kadının üreme organlarının değerlendirilmesi :

Rahim ağzının değerlendirilmesi : Rahim ağzının spermler için geçirgen olup olmadığının anlaşılması için postkoital test adı verilen bir test yapılır.

Uterusun değerlendirilmesi : Uterus yani rahmin değerlendirilmesi histerosalpingografi (HSG), histeroskopi, histerosonografi ve falloposkopi gibi yöntemler uygulanabilir. 

Tüplerin değerlendirilmesi : Tüplerin geçirgenliği, anatomisi, çevresine ait yapışıklıkları ve fonksiyonunu değerlendirmek için HSG, Doppler, ultrasonografi, laparoskopi kullanılır. 

Laparoskopi :
 Göbek hizasında açılan küçük bir delikten fiberoptik bir sistem sayesinde karın içi organların tetkiki, rahmin, tüplerin ve yumurtalıkların durumu değerlendirilmektedir.


2. Kadının hormonal durumunun değerlendirilmesi :

FSH, LH, TSH, prolaktin, progesteron, testosteron, T3, T4 ve diğer hormonlar kadının üremesini doğrudan ve dolaylı olarak etkiler. Bu hormonlardaki değişiklikler kadının yumurtlamasın ve üremesinde problemlere neden olabilmektedir.

3. Yumurtlamanın (ovulasyonun) değerlendiriımesi :

Kadının her ay sağlıklı bir yumurta geliştirmesi ve sperm ile döllenen bu yumurtanın embryo haline geldikten sonra yerleştiği rahim iç zarının sağlıklı olması gerekir. Yumurtaların ve endometriumun sağlıklı olup olmadığı progesteron düzeyi, basal vücut ısısı, endometrial biyopsi, idrarda bakılan testler ile kontrol edilebilir.

4. Erkeğin değerlendirilmesi : 

Erkeğin değerlendirilmesi için sperm analizi yapılır yani 3 - 4 günlük cinsel perhizden sonra mastürbasyon ile menisi temiz bir kaba alınır. Alınan spermler hareket, sayı ve şekil yönünden incelenir.