Tüp Bebek (In Vitro Fertilization)

İnfertilite tanısı konulan ve klasik yöntemler ile gebe kalamayan hastalarda, erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurta, insan vücudu dışında yani laboratuvar koşullarında birleştirilir. Eğer yumurta döllenirse, elde edilen embryo anne rahmine transfer edilir. Tüp bebek ilk olarak tüplerinde hasar olan kadınların tedavisinde uygulanmaya başlanmıştır, günümüzde ise kısırlığa yol açan diğer sebeplerin tedavisinde de kullanılmaktadır.
 
Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan, sperm sayı ve hareketlerinin az olduğu, hatta menisinde hiç sperm olmamasına rağmen testisinden sperm alınan erkeklerin tedavisinde kullanılan mikroenjeksiyon yöntemi ile birçok çift çocuk sahibi olmuştur.
 
Doğal bir siklusta, olgunlaşmış follikülün (içi sıvı dolu kesecik) içerisinden genellikle tek bir yumurta atılır. Tüp bebek uygulamasında amaç birden fazla follikül geliştirmek ve ebmbryo geliştirmeye aday birden fazla yumurta elde edebilmektir. Alınan yumurtalardan iyi ve kaliteli olanlar seçilerek sperm ile birleştirilir. Oluşan embriyolardan uygun olanlar anne rahmine transfer edilir. Geri kalan iyi kalitedeki embriyolar daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir.