Kısırlık ile Başa Çıkabilme

 Kısırlık tedavisi pahalı; fiziksel ve duygusal olarak yorucu olabilmektedir. Kısırlık mücadelesini yok edebilen sihirli bir değnek yoktur ancak siz tedavi olurken veya aileniz için başka seçenekler ararken, hayatınızın kontrolünü tekrar elinize alabilirsiniz.
 
Kısırlık ile Başa Çıkma Stratejileri :
 
Bilgi güçtür : Kısırlık ve tedavisi hakkında öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin. Kütüphanelerde ve internette konuyla ilgili başvurabileceğiniz birçok kaynak vardır. Sağlık danışmanlarına ve doktorlarınıza da merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin. Kısırlık tedavisi gören diğer çiftlerle konuşmak da iyi bir bilgi kaynağı olabilmektedir.
 
Tedavinize katılım gösterin : Doktorunuza telefon etmeden veya randevunuza gitmeden önce aklınıza takılan soruları bir kenara yazın. Teşhis, test sonuçları ve tedavi planı hakkında notlar alın. Eğer doktorunuzun önerdiği tedavi planı hakkında çekinceleriniz mevcutsa, diğer seçenekler, riskleri ve faydaları hakkında da sorular sorun.
 
Kendinize dikkat edin : Kendinize karşı nazik ve iyi olun. Genel sağlığınızı sakın ihmal etmeyin, sağlıklı beslenin, egzersiz yapın ve yeteri kadar uyuyun. Ara sıra kendinizi şımartmayı ihmal etmeyin. Kendinizi stres azaltma tekniklerine alıştırın ve onları günlük yaşamınızda kullanmaya özen gösterin.
 
Kısırlığın hayatınızı yönetmesine izin vermeyin : Çoğu zaman pek kolay olmamakla birlikte, kendiniz ve eşiniz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden birisi de budur. Hayatınızın diğer alanlarına da yatırım yapın, biraz eğlenmeye çalışın.
 
Günlük tutun : Günlükler, düşüncelerinizi, hissettiklerinizi ve düşlerinizi yazdığınız güvenli bir yerdir. Arzu ederseniz, yazdıklarınızı eşinizle de paylaşabilirsiniz.
 
Psikolojik destek almayı veya bir destek grubuna katılmayı düşünün : İyi bir psikoloğun empatisi ve objektifliği sayesinde kısırlığın size hissettirdiklerini anlayabilirsiniz. Kısırlıkla ilgili bir destek grubunda düşüncelerinizi paylaşmak da size perspektif ve güç kazandıracaktır. Unutmayın ki, yalnız değilsiniz.
 
Gevşeme Teknikleri
 
Stres kısırlığa etki edebiliyor olabilir, ama kısırlığın strese yol açtığı tartışılmaz bir gerçektir. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan gelen “sadece gevşe” önerileri yardımcı olmaktan ziyade, çoğu zaman sinir bozucu olabilmektedir. Stresi azaltmanın yollarını öğrenmek kısırlıkla baş etmenizi kolaylaştırabilir. Aşağıdaki teknikleri deneyiniz :
 
Derin nefesler alın : Derin derin nefes almak en temel gevşeme tekniklerinden birisidir ve neredeyse her durumda stresi azaltmak için kullanılabilir. Diyaframınızdan yavaş yavaş burnunuza doğru nefes alın ve ağzınızdan verin.
 
Hayal edin : Hayal etmek ile hayal gücünüzü kullanırsınız ve bunu, her zaman, her yerde, tek başına yapabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın ve zihninizde sizin için özel bir yer, özel bir insan veya özel bir hatırayı canlandırarak rahatlamaya çalışın.
 
Masaj yaptırın : İyi bir masaj terapistinin veya hassas bir eşin yardımıyla masaj çok etkili ve eğlenceli bir rahatlama tekniği olabilmektedir. Çok çeşitli mesaj teknikleri vardır ve bunlarla ilgili birçok kitap mevcuttur. Losyon veya hoş kokulu yağlar, sürtünmeyi azaltarak kuru ciltlere iyi gelir.
 
İddialarda bulunun : İddialar yüksek veya kısık sesle söylenebilen, güven tazeleyen, negatif inançları olumlu yönde değiştiren ve endişeyi azaltan güçlü, pozitif ifadelerdir. Kısırlığı yaşayan çiftler aşağıdaki ifadeleri kullanabilir veya yenilerini yaratabilirler.
 
“ Biz birbirimizi seviyoruz ve bunun üstesinden beraber geleceğiz.”
 
“ Kısırlığın hayatımı ele geçirmesine izin vermeyeceğim. Hayatımın başka alanlarında kontrolü ele geçirip, başarılarımla gurur duyacağım.”
 
“ Çocuğumuz olmaması bizim suçumuz değil. Biz elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.”
 
 
Siz ve Eşiniz
 
Yakınlık Kurun : Hayatınızın geri kalanını geçirmek için niçin onu seçtiğinizi unutmayın. Çift olarak yapmaktan zevk aldığınız şeylere vakit ayırın. Sevginizi ifade etmekten çekinmeyin. Bu zor zamanlarda birbirinizi anlamak ve destelemek için birlikte çalışın.
 
İletişim Kurun : İyi iletişim kısırlık ve tedavisinin bütün taraflarıyla baş edebilmenizi sağlar, ama en çok eşler arasında önemlidir. Eşinizle kısırlık hakkında aynı düşünceleri, duyguları ve algıları taşımak zorunda değilsiniz. Değişiklikleri kabul edin ve onlar hakkında konuşun. Kısırlık hakkında farklı görüş ve algılarınızı birbirinizle paylaşın. Bu sayede birbirinize daha çok yakınlaşabilir ve aranızda daha derin bir bağ oluşabilir. Bazen iyi iletişim sadece dinlemeyi içerir. “Sadece dinlemek, söyleneni bölmeden, yargılamadan ve öğüt vermeden gerçekten duyabilmektir.” Sözcükler işe yaramadığında sözel olmayan iletişimi deneyin. Dokunma, tutma, sokulma ve masaj yapma sözcükler işe yaramadığında duyguları açığa çıkarabilir.
 
Hayatınıza Devam Etmek
 
Bir veya birden fazla tüp bebek tedavisi geçirdiğiniz halde çocuk sahibi olmadıysanız, denemekten vazgeçmek veya devam etmek arasında bir seçim yapmak durumunda kalacaksınız.
Vazgeçmek; bütçeniz elvermediğinde, doktorunuzun gebelik için şansınızın olmadığını veya çok az şansınız olduğunu söylediğinde gerçekleşebilir. Bu kadarının yeterli olduğunu ve artık hayatınıza devam etmek istediğinizi de düşünebilirsiniz.
Eğer vazgeçerseniz, önemli olan bunun sizin kararınız olduğunun bilincinde olmanızdır. Vazgeçmek sizin başarısız olduğunuzu veya yeteri kadar uğraşmadığınızı asla göstermez. Bütün düşlerinizden birden vazgeçmek anlamına da gelmemelidir, evlat edinme veya koruyucu aile olma gibi diğer seçenekleri araştırmak anlamına gelebilir. Bazı çiftler sadece durma vaktinin geldiğini düşündükleri için dururlar. Ancak bu tamamen sizin kararınızdır. Unutmayın ki, doğru veya yanlış seçimler yoktur, sadece sizin için en iyi ve en doğru olan seçim vardır.